Pelíšky či Skřivánky na niti zná každý, ale znáte i filmy o komunismu z posledního desetiletí? Zjistil jsem, že mi mnohé zajímavé filmy unikají a vím jistě, že v tom nebudu sám. Proto jsem se rozhodl vytvořit tento seznam, kde budu sdílet filmy, které mě zaujaly svou schopností věrně vykreslit dobu a podnítit k zamyšlení.
Určitě znáte ty „must-watch“ seznamy, které doporučují filmy, jež byste měli vidět, než zemřete apod. Tento seznam takovou ambici nemá, původně vlastně neměl být ani veřejný. Ale proč si nechávat dobré tipy jen pro sebe, že? Takže pokud budete mít tip na nějaký zajímavý snímek, podělte se o něj prosím do komentářů. Díky!
Pozn.: Tituly označené hvězdičkou (⭐) považuji za díla hodná zvláštní pozornosti.
Vlny (2024) ⭐
Můj komentář k filmu: Vlny Jiřího Mádla jsem viděl v kině jen pár dní před 56. výročím sovětské okupace Československa. Když jsem po promítání odcházel ze sálu, obklopilo mě hrobové ticho. Tak silně na diváky zapůsobily. Není divu – srpen 1968 a ruskou okupaci si mnozí pamatují a události té doby mají stále přesah do současnosti, zejména v souvislosti s ruskou anexí Ukrajiny. Toto historické drama o roli Československého rozhlasu při liberalizaci společnosti v letech 1967 a 1968, včetně lidské odvahy při srpnové okupaci, nabízí unikátní pohled, který dosud nebyl dostatečně reflektován a v české společnosti je téměř neznámý.
Klíčová slova: Československo, 60. léta, Pražské jaro, okupace 1968, StB, Československý rozhlas
Více o filmu: ČSFD
Bratři (2023)
Můj komentář k filmu: Bratři Josef a Ctirad Mašínovi jsou bezpochyby ikonami protikomunistického odboje. Jejich činnost v 50. letech byla natolik výrazná, že i dnes vzbuzuje vášnivé diskuze, ve kterých se názory na ně diametrálně liší. Jsou buď zatracováni, nebo obdivováni – nic mezi tím. Film Bratři si klade za cíl ukázat divákům motivace obou bratrů, aby si mohli vytvořit svůj vlastní, nezaujatý pohled na jejich činy. Nevím ale, zda se to tvůrcům podařilo. I když jsem se na vydání filmu těšil a dokonce k jeho realizaci finančně přispěl, nejsem si jistý, zda naplnil má očekávání. Ačkoli nejde o dokument, chyběl mi širší kontext, zejména zobrazení dobového komunistického teroru, který by lépe osvětlil motivace skupiny k odboji. Přesto musím uznat, že scény vykreslující cestu do západního Berlína a boj s východoněmeckou policií jsou velmi působivé.
Klíčová slova: Československo, 50. léta, třetí odboj, studená válka, Paumer, Švéda, Janata
Více o filmu: ČSFD
Král Šumavy: Fantom temného kraje (2022) ⭐
Můj komentář k filmu: První 3. díly filmové minisérie jsem viděl na předpremiéře, která byla za účasti autora knižní předlohy, producenta a režiséra, 9. listopadu 2022 v Husinci. A musím říci, že je to velmi působivé ztvárnění začátku „kralování“ Josefa Hasila v šumavských hvozdech. Na druhou stranu je nutné říci, že to není dokument a tak mnohé otázky stejně zůstanou nezodpovězeny. Nicméně pro „první seznámení“ s třetím odbojem je to senzační dílo.
Tip: Pro umocnění zážitku doporučuji si před anebo po pustit i Kachyňův snímek Král Šumavy z roku 1959.
Klíčová slova: Československo, konec 40. let, Josef Hasil, železná opona, studená válka
Více o filmu: VOYO (online přehrávání), ČSFD
Pan Jones (2019) ⭐
Můj komentář k filmu: Životopisný film o britském novináři, který ve 30. letech 20. století odhalil stalinskou genocidu na Ukrajině, a jemuž nikdo na Západě nevěřil. Film nejen o brutalitě stalinského režimu, ale i o tom, že podíl na zločinech totalitního státu má mnoho podob.
Klíčová slova: Sovětský svaz, Ukrajina, 30. léta, stalinský hladomor, genocida Ukrajinců
Více o filmu: ČT/iVysílání (online přehrávání), ČSFD
Staříci (2019)
Můj komentář k filmu: Příběh o polistopadovém nepotrestání zločinů komunismu. Mohla by to být i tragikomická road movie, kdyby film nebyl inspirován skutečným příběhem neuskutečněného atentátu Pravomila Reichla, hrdiny protinacistického odboje a vězně komunismu, na komunistického prokurátora Karla Vaše.
Klíčová slova: Polistopadová Česká republika, vyrovnávání se se zločiny komunismu
Více o filmu: ČSFD
Toman (2018) ⭐
Můj komentář k filmu: Filmový příběh odkrývá stále tajemné období tzv. Třetí československé republiky (1945–1948), která jen povrchně připomínala předválečnou demokracii, a příběh Zdeňka/Zoltana Tomana, jenž získal komunistům prostředky pro definitivní převzetí moci. Přesto, že se filmaři snažili o co nejvěrnější dobovou rekonstrukci skutečných událostí, není film plochým dokumentem, ale naopak je napínavým thrillerem. Ve filmu také oceňuji textové popisky u jednotlivých postav, které divákovi pomáhají lépe se zorientovat.
Klíčová slova: Československo, Třetí republika, 40. léta, volby 1946, únor 1948, židovští uprchlíci
Více o filmu: ČSFD
Zahradnictví: Dezertér (2017) ⭐
Můj komentář k filmu: Trilogie Zahradnictví ukazuje dějinné události 20. století, jenž se odehrávají na pozadí života tří československých rodin. Reflektuje německou okupací (Zahradnictví: Rodinný přítel), komunistický puč (Zahradnictví: Dezertér) a období přelomu 50./60. let (Zahradnictví: Nápadník). Ačkoliv se obdobím komunismu zabývají díly Dezertér a Nápadník, chtěl bych pozornost zaměřit na ten první z nich.
Zahradnictví: Dezertér totiž nejen že reflektuje období kolem roku 1948 a nástup komunistů k moci, ale také nabízí exkurs do nitra lidí, drobných živnostníků a podnikatelů, kteří kvůli vyvlastnění, ze dne na den, ztrácejí smysl svého života.
Klíčová slova: Československo, 40. – 50. léta, únor 1948, znárodnění
Více o filmu: ČSFD
České století (2013)
Můj komentář k filmu: Seriálový cyklus České století je velmi podařené dílo mapující české dějiny od roku 1918 až po 90. léta 20. století. Obdobím komunismu se zabývá pět epizod: Všechnu moc lidu Stalinovi (1948), Zabíjení soudruha (1951) ⭐, Musíme se dohodnout (1968), Je to jen rock’n’roll (1976) a Poslední hurá (1989).
Zvláště bych vypíchl díly Všechnu moc lidu Stalinovi (o nástupu komunistů k moci) a Zabíjení soudruha (o období politických procesů 50. let), které divákovi vcelku věrohodně vykreslují politickou atmosféru té doby.
Klíčová slova: Československo, 40-80. léta, velká politika, dějiny pohledem aktérů událostí
Více o filmu: ČT/iVysílání (online přehrávání), ČSFD
Ve stínu (2012) ⭐
Můj komentář k filmu: Detektivní drama, které se odehrává na pozadí intrik StB, jenž budou stát život mnoha nevinných lidí. Exkurs do začátku temných 50. let z pohledu člověka „ze systému“.
Klíčová slova: Československo, 50. léta, měnová reforma, SNB, Státní bezpečnost
Více o filmu: ČSFD
Útěk ze Sibiře (2010)
Můj komentář k filmu: Ačkoliv film zobrazuje americký pohled na represe v sovětském gulagu a následný útěku z něj, nijak to neumenšuje celkový dojem. Film jsem naposledy viděl zhruba před 10 lety a stále si pamatuji jednotlivosti, které mne tenkrát zaujali.
Klíčová slova: Sovětský svaz, gulag, 40. léta
Více o filmu: ČSFD
Pozn. II: Tento příspěvek je průběžně aktualizován (poslední aktualizace 19. 8. 2024)